Przeciwdepresyjne stosowanie w ciąży i ryzyko wad serca AD 3

Autorzy zapewniają rękojmię za dokładność i kompletność zgłoszonych analiz, a także za wierność raportu w protokole badania. Leki przeciwdepresyjne
Etiologicznie istotne okno narażenia przedłużono od daty ostatniej miesiączki do 90. dnia ciąży (pierwszy trymestr). Określiliśmy matczyne stosowanie leków przeciwdepresyjnych, przeglądając zapisy aptek, wykorzystując datę wydania i liczbę dni dostawy. Kobiety zostały uznane za narażone, jeśli dni zaopatrzenia pokrywają się z pierwszym trymestrem. Zdefiniowaliśmy następujące kategorie narażenia: każdy lek SSRI, paroksetynę, sertralinę, fluoksetynę, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i norepinefryny (SNRI), bupropion i inne leki przeciwdepresyjne (Tabela S1 w Dodatku dodatkowym, dostępna wraz z pełnym tekstem tego artykułu, ). Grupę referencyjną stanowiły kobiety bez ekspozycji na antydepresanty w pierwszym trymestrze ciąży.
Malformacje serca
Wrodzone wady serca zidentyfikowano na podstawie obecności kodów diagnostycznych w szpitalu lub ambulatorium z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, Dziewiąta Rewizja (ICD-9), w rejestrach matek lub niemowląt w ciągu pierwszych 90 dni po porodzie. Użyliśmy obu kodów matek i niemowląt, ponieważ roszczenia niemowlęcia mogą być rejestrowane pod numerem identyfikacyjnym matki przez pierwsze kilka miesięcy po urodzeniu.24 Na podstawie wcześniej zgłoszonych stowarzyszeń 13,14,19 wyników zgrupowano w następujących kategoriach: wadą serca, niedrożnością prawego worka odpływu, ubytkiem przegrody międzykomorowej i innymi wadami serca (Tabela S2 w Dodatku Dodatkowym). Wykluczyliśmy anomalie związane z wcześniactwem (np. Przetrwały przewód tętniczy, zwężenie zastawki płucnej i anomalie tętnicy płucnej u wcześniaków). 25 Dany wynik uznano za obecny, jeśli istniała więcej niż jedna data z odpowiednimi kodami diagnostycznymi zarejestrowany lub jeżeli istniał jeden kod diagnostyczny i kod procedury kardiologicznej lub zabiegu chirurgicznego (tabela S3 w dodatkowym dodatku). Pozytywne wartości predykcyjne dla tych definicji wyników nie różniły się istotnie w zależności od ekspozycji i mieściły się w przedziale od 66,7 do 79,5% w konserwatywnym badaniu walidacyjnym, opartym na przeglądzie podstawowej dokumentacji medycznej w podgrupie przypadków26.
Współzmienne
Informacje o współzmiennych, które były brane pod uwagę przy korekcie w związku z wprowadzaniem w błąd lub które były wykorzystywane do stratyfikacji, uzyskano w okresie odniesienia (od czasu przed ostatnią miesiączką do końca pierwszego trymestru)
[patrz też: Psychoterapia leczenie depresji Warszawa, psycholog dziecięcy Warszawa, pomoc psychologiczna ]

Powiązane tematy z artykułem: pomoc psychologiczna psycholog dziecięcy Warszawa Psychoterapia leczenie depresji Warszawa