Przeciwdepresyjne stosowanie w ciąży i ryzyko wad serca AD 5

We wszystkich przypadkach mniej niż 0,5% leczonych kobiet i mniej niż 0,1% nieleczonych kobiet włączono do opuszczonych warstw. W analizach potwierdzających użyliśmy algorytmu wielowymiarowej skłonności do oceny, który ocenia tysiące diagnoz, procedur i kodów roszczeń aptecznych w celu identyfikacji i ustalenia priorytetów dla zmiennych towarzyszących, które służą jako proxy dla niezmierzonych czynników zakłócających. Łącznie wybrano 200 empirycznie zidentyfikowanych czynników zakłócających i połączono je z współzmiennymi zidentyfikowanymi przez badacza w celu poprawy dostosowania w przypadku zakłóceń.30 Nie dokonano żadnych korekt w przypadku wielokrotnych porównań.
Przeprowadziliśmy wstępnie zdefiniowane analizy podgrup i wrażliwości w celu oceny rzetelności pierwotnych wyników (w przypadku wad wrodzonych serca). Ponieważ badana kohorta była młodsza i bardziej zróżnicowana rasowo niż kohorty w poprzednich badaniach, 13,14 testowaliśmy pod kątem modyfikacji efektu w zależności od wieku (<30 lat w porównaniu do .30 lat) i rasy lub grupy etnicznej (biała, a nie biała). Przeprowadzono analizy odpowiedzi na dawkę dla niskich, średnich i wysokich dawek leków przeciwdepresyjnych, stosując pierwszą i najwyższą dawkę (Tabela S4 w Dodatku Dodatkowym) .31 W analizie SSRI, rozwarstwialiśmy analizę zgodnie z zastosowaniem właśnie tego lek w porównaniu do stosowania wielu klas antydepresantów.
Aby ocenić wpływ potencjalnej błędnej klasyfikacji narażenia, zredefiniowaliśmy status ekspozycji jako wypełniony jednym lub większą liczbą recept podczas pierwszego trymestru (w porównaniu z dniami dostawy pokrywającymi się z pierwszym trymestrem); przedefiniowaliśmy grupę referencyjną jako kobiety bez ekspozycji na antydepresanty w czasie ciąży. Aby ocenić wpływ potencjalnej błędnej klasyfikacji wyników, ograniczyliśmy wyniki tylko do diagnostyki szpitalnej i wydłużono okres obserwacji niemowląt do roku. Poprawiliśmy iloraz szans w przypadku błędnego klasyfikowania wyników, używając wrażliwości i specyficzności zgodnych z dodatnimi wartościami predykcyjnymi oszacowanymi w wewnętrznym badaniu walidacyjnym.26,32 Aby dokładniej ocenić, czy wyniki zostały dobrze uchwycone, oceniliśmy kilka dobrze znanych skojarzeń w naszym zbiorze danych – w szczególności , związki między wadami serca a cukrzycą matki, stosowanie leku przeciwdrgawkowego lub wielopłodowa ciąża.33
Charakterystyka kohorty badawczej
Zidentyfikowaliśmy 949,504 kwalifikujących się ciąż. Kobiety mogły wnieść do kohorty więcej niż ciążę. W pierwszym trymestrze 64 389 kobiet (6,8%) stosowało lek przeciwdepresyjny: 46,144 kobiet (4,9%) było narażonych na SSRI, 5954 (0,6%) na trójcykliczny lek przeciwdepresyjny, 6904 (0,7%) na SNRI, 8856 (0,9%). ) do bupropionu i 7055 (0,7%) do innych leków przeciwdepresyjnych. Wśród SSRI najczęściej stosowano sertralinę (u 14,040 kobiet), następnie paroksetynę (w 11,126) i fluoksetynę (w 11,048).
Tabela 1
[więcej w: psychiatra poznan, Psycholog Wrocław, psycholog dziecięcy ]

Powiązane tematy z artykułem: psychiatra poznań psycholog dziecięcy Psycholog Wrocław